KT.15 Uzyskanie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób samochodem osobowym

• Wniosek o udzielenie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób  (dostępny w urzędzie lub

na stronie internetowej).

• oświadczenie członków organu zarządzającego osoby prawnej, osoby zarządzającej spółką jawną, lub komandytową, a w przypadku innego przedsiębiorcy – osoby prowadzącej działalność gospodarczą, że spełnia wymóg dobrej reputacji.
  • zaświadczenie o niekaralności, opatrzone data nie wcześniejszą niż miesiąc przed złożeniem wniosku, potwierdzające że odpowiednio przedsiębiorca osobiście wykonujący przewozy, zatrudnieni przez niego kierowcy, oraz osoby niezatrudnione przez przedsiębiorcę lecz wykonujące osobiście przewozy na jego rzecz, spełniają warunki o których mowa w art.5c ust.1 pkt.4 ustawy o transporcie drogowym.
  • wykaz pojazdów zawierający: markę/typ, rodzaj/przeznaczenie, numer rejestracyjny, numer VIN, wskazanie rodzaju tytułu prawnego do dysponowania pojazdem (wzór dostępny w urzędzie lub na stronie internetowej).
  • dowód wpłaty za wydanie licencji.

Oświadczenie kierowcy

Oświadczenie zarządzającego

Biuro Podawcze (parter) po wcześniejszym potwierdzeniu  wyżej wymienionych  dokumentów za zgodność kopii z oryginałem, Wydział Komunikacji Transportu i Dróg, pokój 214, II piętro

Wydział Komunikacji Transportu i Dróg, pokój 214, 2 piętro
tel. (0-61) 29 73 103,

Za udzielenie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego samochodem osobowym pobiera się następujące opłaty:

okres ważności licencji w latach

od 2 do 15 lat

powyżej 15 do 30 lat

powyżej  30 do 50 lat

opłata w zł

320

380

450

Za wydanie wypisu z licencji na wykonywanie krajowego  transportu drogowego samochodem osobowym, na każdy pojazd samochodowy zgłoszony we wniosku, pobiera się opłatę w wysokości 11% odpowiedniej opłaty jak za udzielenie licencji. Opłatę uiszcza się łącznie za licencję i odpowiednią ilość wypisów.

Powyższe opłaty komunikacyjne należy uiścić na konto Starostwa Powiatowego w Obornikach

Wydanie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego samochodem osobowym

• Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r.-Kodeks postepowania administracyjnego (Dz.U. 2020., poz.2556 ze zm.),
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej ( Dz.U. 2020., poz. 1546 ze zm.),
  • Ustawa z dnia 6 września 2001r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2019.  poz. 2140 ze zm.).
  • Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 sierpnia 2013r. w sprawie wysokości opłat za czynności administracyjne związane z wykonywaniem przewozu drogowego oraz za egzaminowanie i wydanie certyfikatu kompetencji zawodowych (Dz. U. 2013 poz. 916)
  • Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 18 czerwca 2013 r. w sprawie wzorów zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i wzorów licencji na wykonywanie transportu drogowego oraz wypisów z tych dokumentów (Dz. U. 2013 poz. 713  ze zm.)

Warunki, jakie spełniać musi przedsiębiorca chcący uzyskać wpis do rejestru.

Wszelkie zmiany danych przewoźnik drogowy zobowiązany jest zgłosić organowi udzielającemu licencji w ciągu 28 dni od  dnia ich powstania. W przypadku gdy zmiany obejmują dane zawarte w zezwoleniu przedsiębiorca jest obowiązany wystąpić z wnioskiem o zmianę treści zezwolenia.

Właściwość miejscowa: w sprawach udzielenia licencji w krajowym transporcie drogowym organem właściwym jest starosta właściwy dla siedziby albo miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą licencję wydaje organ właściwy dla miejsca zamieszkania