KR.15 Uzyskanie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób samochodem osobowym

Wydział Komunikacji i Rozwoju - Stanowisko ds. komunikacji i zamówień publicznych

• Wniosek o udzielenie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób  (dostępny w urzędzie lub

na stronie internetowej).

• oświadczenie osoby zarządzającej transportem (wzór dostępny w urzędzie lub na stronie internetowej),
  • kserokopia certyfikatu kompetencji zawodowych osoby zarządzającej transportem,
  • dokumenty (oryginały lub kserokopie i oryginały do wglądu) potwierdzające, że przedsiębiorca posiada sytuację finansową zapewniającą podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego określoną dostępnymi środkami finansowymi lub majątkiem w wysokości 9 000 EURO na pierwszy pojazd zgłoszony do licencji i po 5000 EURO na każdy następny pojazd zgłoszony do licencji.  Sytuację finansową, potwierdza się:
    • rocznym sprawozdaniem finansowym,
    • dokumentami potwierdzającymi dysponowanie środkami pieniężnymi w gotówce lub na rachunkach bankowych lub dostępnymi aktywami,
    • dokumentami potwierdzającymi posiadanie akcji lub udziałów lub innych zbywalnych papierów wartościowych,
    • dokumentami potwierdzającymi udzielenie gwarancji lub poręczeń bankowych,
    • dokumentami potwierdzającymi własność nieruchomości.
  • Informacja z Krajowego Rejestru Karnego dla członków organu zarządzającego osoby prawnej, osoby zarządzającej spółką jawną lub komandytową, a w przypadku innego przedsiębiorcy – osoby prowadzącej działalność gospodarczą, że spełnia wymóg dobrej reputacji
  • oświadczenie przedsiębiorcy o zamiarze zatrudnienia kierowców, wobec których nie orzeczono zakazu wykonywania zawodu kierowcy lub oświadczenie o zamiarze współpracy z osobami niezatrudnionymi przez przedsiębiorcę, lecz wykonującymi osobiście przewóz na jego rzecz, wobec których nie orzeczono zakazu wykonywania zawodu kierowcy (wzór dostępny w urzędzie lub na stronie internetowej),
  • wykaz pojazdów zawierający: markę/typ, rodzaj/przeznaczenie, numer rejestracyjny, numer VIN, wskazanie rodzaju tytułu prawnego do dysponowania pojazdem (wzór dostępny                        w urzędzie lub na stronie internetowej).
  • dowód wpłaty za wydanie licencji.

Oświadczenie kierowcy

Oświadczenie zarządzającego

Biuro Podawcze (parter) po wcześniejszym potwierdzeniu  wyżej wymienionych  dokumentów za zgodność kopii z oryginałem, Wydział Komunikacji i Rozwoju, pokój 214, II piętro

tel. (0-61) 29 73 143,

e-mail: e.switniewska@powiatobornicki.pl

Za udzielenie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego samochodem osobowym pobiera się następujące opłaty:

okres ważności licencji w latach

od 2 do 15 lat

powyżej 15 do 30 lat

powyżej  30 do 50 lat

opłata w zł

700

800

900

Za wydanie wypisu z licencji na wykonywanie krajowego  transportu drogowego samochodem osobowym, na każdy pojazd samochodowy zgłoszony we wniosku, pobiera się opłatę w wysokości 11% odpowiedniej opłaty jak za udzielenie licencji. Opłatę uiszcza się łącznie za licencję i odpowiednią ilość wypisów.

Powyższe opłaty komunikacyjne należy uiścić na konto Starostwa Powiatowego w Obornikach

Nr konta: 40 1020 4128 0000 1802 0006 9492

Opłatę skarbową należy uiścić na konto Urzędu Miejskiego w Obornikach

Nr konta: 64 1020 4128 00001002 0006 9161

Niezwłocznie, nie później niż w ciągu miesiąca, a w przypadku sprawy szczególnie skomplikowanej nie później niż dwa miesiące.

Wydanie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego samochodem osobowym

• Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r.-Kodeks postepowania administracyjnego (Dz.U. 2017., poz.1257 t.j.),
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej ( Dz.U. 2016r., poz. 1827 t.j.),
  • Ustawa z dnia 6 września 2001r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2017r.  poz. 2200).
  • Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 sierpnia 2013r. w sprawie wysokości opłat za czynności administracyjne związane z wykonywaniem przewozu drogowego oraz za egzaminowanie i wydanie certyfikatu kompetencji zawodowych (Dz. U. 2013 poz. 916)
  • Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 18 czerwca 2013 r. w sprawie wzorów zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego   i wzorów licencji na wykonywanie transportu drogowego oraz wypisów z tych dokumentów (Dz. U. 2013 poz. 713)

Warunki, jakie spełniać musi przedsiębiorca chcący uzyskać wpis do rejestru.

Wszelkie zmiany danych przewoźnik drogowy zobowiązany jest zgłosić organowi udzielającemu licencji w ciągu 28 dni od  dnia ich powstania. W przypadku gdy zmiany obejmują dane zawarte                  w zezwoleniu przedsiębiorca jest obowiązany wystąpić z wnioskiem o zmianę treści zezwolenia.

Właściwość miejscowa: w sprawach udzielenia licencji w krajowym transporcie drogowym organem właściwym jest starosta właściwy dla siedziby albo miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą licencję wydaje organ właściwy dla miejsca zamieszkania