AB.14 Ustanowienie społecznego opiekuna zabytków

Wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków o ustanowienie społecznego opiekuna zabytków (po uprzednim złożeniu przez osobę zainteresowaną pełnieniem funkcji społecznego opiekuna zabytków swojej kandydatury bezpośrednio do wojewódzkiego konserwatora zabytków).

W przypadku osoby fizycznej do wniosku należy dołączyć:

1. oświadczenie kandydata o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych,
  2. zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego,
  3. dokument potwierdzający posiadanie wiedzy w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami,
  4. 1 aktualna fotografia, o wymiarach 2,30 cm x 2,80 cm.

W przypadku osoby prawnej lub innej jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej do wniosku należy dołączyć:

1. statut jednostki organizacyjnej.

Za pełnomocnictwo – opłata skarbowa 17 zł zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2142 z późn. zm.). Dowód wpłaty należy dołączyć do pełnomocnictwa.

Niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu miesiąca, a w przypadku sprawy szczególnie skomplikowanej do dwóch miesięcy.

Starosta właściwy dla miejsca zamieszkania (siedziby) kandydata na społecznego opiekuna zabytków, na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków ustanawia społecznego opiekuna zabytków.

Kandydat na społecznego opiekuna zabytków zgłasza wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków wolę pełnienia funkcji społecznego opiekuna zabytków.

Wojewódzki konserwator zabytków wnioskuje do Starosty Obornickiego o ustanowienie społecznego opiekuna zabytków.

W przypadku braków formalnych wzywa się do uzupełnienia wniosku w terminie nie krótszym niż 7 dni od dnia otrzymania wezwania. W sytuacji nieuzupełnienia wniosku w wskazanym terminie, sprawa pozostaje bez rozpoznania.

Starosta Obornicki w drodze decyzji ustanawia osobę fizyczną społecznym opiekunem zabytków lub nadaje osobie prawnej bądź innej jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej uprawnienia społecznego opiekuna zabytków. Następnie zawiadamia o ustanowieniu społecznego opiekuna zabytków wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz wydaje:

• osobie fizycznej – legitymacje społecznego opiekuna zabytków,
  • osobie prawnej lub innej jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej – zaświadczenie o nadaniu uprawnień społecznego opiekuna zabytków.

• Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. – o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 840 z późn. zm.).
    (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 775 z późn. zm.).
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2142 z późn. zm.).

Od decyzji przysługuje stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Odwołanie należy złożyć za  pośrednictwem Starosty Obornickiego.

Starosta Obornicki prowadzi listę społecznych opiekunów zabytków.

Społeczni opiekunowie zabytków podejmują działania związane z zachowaniem wartości zabytków i utrzymaniem ich w jak najlepszym stanie oraz upowszechniają wiedze o zabytkach.

Społeczny opiekun zabytków współdziała z wojewódzkim konserwatorem zabytków i starostą w sprawach ochrony zabytków i opieki nad tymi zabytkami.

Społeczny opiekun zabytków jest uprawniony do pouczania osób naruszających przepisy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków, starosta cofa ustanowienie społecznego opiekuna zabytków, jeżeli opiekun przestał spełniać wymagania określone w art. 102 ust. 3 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami lub niewłaściwie wykonuje swoje zadania.